Evet kullanır Daha önce yalan haberler yapılıp insanların kafaları karıştırıldı. Aday sürücünün yanında tecrübeli birinin olmasına gerek yok kurallara uymak koşuluyla dilediği gibi aracına binebilir.Daha önce haberlerde ve sosyal medyada, aday sürücü yanında "refakatçi" olması gerektiği, aday sürücünün "tek başına trafiğe çıkamayacağı" gibi yalan yanlış haberler yayılmıştır. Böyle bir durum kesinlikle yoktur. Bununla birlikte ehliyet almak artık çok zor gibi bir düşünce de yayıldı. Yasada istenilenler zaten bir sürücünün uyması gereken kuralları yansıtıyor. Aday sürücü uygulamasının amacı can ve mal kayıplarını en aza indirerek düzeni sağlamaktır. Yasada sizden farklı bir şey istenmiyor. İstenilen şey kurallara uymanız... Zaten normalde de "100 ceza puanına ulaşan herhangi bir sürücünün" de sürücü belgesine el koyulmaktadır. - Normal bir sürücü için yasada: "100 Ceza puanına ulaşan şoförün 2 ay belgesi alınır. Kurs eğitimi alır. İkinci defa 100 Ceza puanını dolduran şoförün belgesi 4 ay süreyle elinden alınır, sürücü kursunda tekrar ders alır ve psikoteknik testine girer. Üçüncü defa 100 puanı aşarsa mahkemeye sevk edilir.

Yeni sınav sistemiyle birlikte e-sınav randevusu alarak en kısa sürede tüm sınavları başarı ile tamamlayarak sertifikanızı alabilirsiniz.

Dönem başlangıçlarımız her ayın 1-10 arasındadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen bizi arayınız.

Stajyer ehliyet 1 ocak 2016 tarihinde karayolları trafik yönetmeliği ile yapılan değişiklikle uygulamaya geçmiştir
Uygulama başladığı an sürücü kurslarına yeni müracaat etmiş olanlar, kayıtlı olanlar, sınavlara girmiş ancak başarılı olamayanlar (yani sınavda kalanlar) ayrıca ehliyet sınavlarında başarılı olup sertifikasını alanlar sertifika almayı hak edenler eğer sertifikalarını ehliyete çevirmemişlerse onlarda stajer ehliyet kanunundan etkilenip stajer ehliyet alacaklardır.

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak: 10 Ceza puanı - Kırmızı ışıkta geçmek: 20 Ceza puanı - Emniyet kemerini bağlamamak: 15 Ceza puanı - Hız sınırını aşmak: 10 Ceza puanı - Muayenesi yapılmamış araç kullanmak: 10 Ceza puanı - Park yasağına uymamak: 20 Ceza puanı - Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek: 20 ceza puanı - Şerit izleme kurallarına uymamak: 20 Ceza puanı bu durumlara dikkat etmeniz ve 75 ceza puanını doldurmamanız gerekmektedir.

Hayır kullanamazsınız nüfus müdürlüklerine başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.sertifika ehliyet yerine geçmez.

- Trafikte seyrederken telefonla konuşmak: 10 Ceza puanı - Kırmızı ışıkta geçmek: 20 Ceza puanı - Emniyet kemerini bağlamamak: 15 Ceza puanı - Hız sınırını aşmak: 10 Ceza puanı - Muayenesi yapılmamış araç kullanmak: 10 Ceza puanı - Park yasağına uymamak: 20 Ceza puanı - Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek: 20 ceza puanı - Şerit izleme kurallarına uymamak: 20 Ceza puanı

Ehliyet sınavları E-sınav sistemiyle yani sınav merkezine giderek bilgisayar ortamında sınava tabi tutulacaksınız  teorik desleriniz bitrikten sonra sürücü kursunun sınav merkezinden randevu alarak o tarihte sınava girebilirsiniz sınav sonucu beklemeden sınav bitiminde sonucunuz sizlere bildirilecektir.

Dosyayı alalı 1 sene olmuşsa sağlık raporu ve savcılık (Adli sicil kaydı) belgesini yenilemeniz gerekir.Sizin yerinize bir başkası emniyete müracaat edemez. Emniyete müracaatı şahsen kendiniz nüfus cüzdanınız ve diğer evraklarla birlikte yapmanız gerekir. Vekalet veya her hangi bir şekilde başkası sizin yerinize kesinlikle müracaat edemez...

Evet alabilirsiniz ilköğretim 6 7 8 sınıflardan terk etmiş olanlarda ehliyet alabilmektedir. en az ilkokul mezunu ve halk eğitimden alınan okur yazarlık belgesi yeterlidir.

Kursunuzdan sertifikanızı aldıktan sonra sağlık raporu ve savcılık gibi evrakların günü geçmeden nüfus müdürlüklerine müracat edip sertifikayı engeç 2 yıl içersinde  ehliyete çevirmeniz gerekiyor..

Başarı puan barajı toplamda 50 soru üzerinden en az 35 soru bilmeniz gerekmektedir 100 üzerinden 70'tir

Kazanmış olduğunuz Sertifikanız 2 yıl süre içerisinde ehliyete dönüştürme zorunluluğunuz vardır 2 yıl içinde ehliyete dönüştürülmeyen sertifikalar iptal olacaktır. bu süre içerisinde süresi geçmiş sağlık raporu ,sabıka belgesi,diploma veya öğrenci belgesi,güncel biyometrik fotoğrafınızla birlikte nüfus müdürlüğüne giderek ehliyete dönüştürebilirsiniz.Nüfus müdürlüğünden size geçici ehliyet belgesi verilecek ve daha sonra ehliyet kartınız adresinize posta yoluyla gelecektir.

Mazaretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar.

Etkilemez, yanlış doğruyu götürmüyor. o yüzden boş cevap bırakmayınız her soruyu cevaplayınız.

Aile hekimlerinden ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastaneler ile kliniklerden alınabilir.

28 soru trafik cevre bilgisi ve trafik adabı derslerinden 12 soru ilkyardım dersinden 10 soru Araç tekniği dersinden toplamda 50 soru soru sorulacaktır. 50 sorudan en az 35 soru doğru cevap almanız (70 puan) yeterli olacaktır yani her ders için ayrı ayrı puan alınmayacaktır toplam sorudan 35 cevap almanız yeterli olacaktır.

e-sınavda kaldığınız takdirde 15 gün sonra tekrar sınav ücreti ödeyip randevu alınarak 45 gün içerisinde tekrar sınava girebilirsiniz

Sınavdan başarısız olduktan sonra 4 defa  teorik sınavdan, 4 defada direksiyon sınav hakkınız bulunmaktadır.toplamda 8  sınav hakkınız vardır.Ancak teorik sınavdan başarılı olup direksiyon sınavındanda 4 defa da başarılı olamazsanız sadece bağlı olduğunuz kursa devam etmek şartı ile anlaşılan kurs ücreti ile tekrar 4 defa daha direksiyon uygulama sınavına girme hakkı elde edebileceksiniz.

E-sınavlar bilgisayarda veya tablette yapıldığı için toplam   50 soru ve 45 dakika süreniz vardır.
Trafik ve çevre bilgisi 16 , trafik adabı 4 , araç tekniği 6 ve ilk yardım 8 saat olmak üzere toplam 34 saat ders verilir. ders süreleri yaklaşık 1 hafta sürmektedir.

İlkokul mezunu olanlar ve okur yazarlık  belgesine sahip olan herkes hiç bir süre gerektirmeden istediği zaman ehliyet almak için müraacat edebiler.

2019 YILI EHLİYET HARÇ ÜCRETLERİ A1 ,A2 , A 399,40 TL, B 809,00 TL F-H 399,04 TL C1,C1E-C-CE-D1-D1E-D-DE 1219,20 TL
ehliyetini yenileyecek olanlardan tüm sınıflar için 196 tl (değerli kağıt bedeli+vakıf payı ) ücreti ödenir.